HISTORIA
LEGENDA JEDWABIU
Kult jedwabiu sięga zamierzchłych czasów. Przypuszcza się, iż ponad 3000 lat przed naszą erą w Chinach rozpoczyna się hodowla jedwabników, co tworzy w historii cywilizacji niezwykłą legendę jedwabiu. Jedna z chińskich legend tak opisuje odkrycie jedwabiu:

Żona Żółtego Cesarza przez nieuwagę upuściła kokon jedwabny do herbaty. Powierzchnia kokonu była tak gładka, że nie mogła ona utrzymać go swoimi pałeczkami. Powoli warstwa wierzchnia kokonu zaczęła się odklejać i ukazała się biała nić cudownego jedwabiu. Cesarzowa uchwyciła nić, zaczęła ją zwijać i bez rozerwania zwinęła cały kokon.

Tyle mówi nam legenda na temat odkrycia nici jedwabnej.

Pierwsza tkanina jedwabna najprawdopodobniej powstała w prymitywnym warsztacie tkackim, ale była tak piękna, że „uwięziono” ją w pałacu cesarskim. Nikt inny poza osobami z cesarskiego dworu nie mógł mieć takiej tkaniny.

Około roku 500 przed naszą erą jedwab znany był także w Indiach i w południowej Azji. Przed wiekami kupcy z Persji i Rzymu wybierali się na długą i niebezpieczną wyprawę przez morza i pustynie, by zdobyć jedwabne tkaniny z Chin. Najbardziej uczęszczany przez karawany kupców szlak został nazwany Jedwabnym Szlakiem.
LEGENDA KANEBO
Kanebo powstało w maju w 1887 roku jako fabryka włókiennicza w Kanegafuchi, dzielnicy Tokio. Praca z jedwabiem w pełni rozpoczęła się dwie dekady później, kiedy w 1908r. wprowadzono do produkcji specjalną nić jedwabną. Tkaniny jedwabne rozpoczęto produkować na dużą skalę w 1913 roku.

Legendarny prezydent Kanebo, Sanji Muto, był tym człowiekiem, który umożliwił stworzenie „imperium jedwabiu”. Kiedy możliwości techniczne i produkcyjne stały się bardziej wyrafinowane, Kanebo rozpoczęło eksport jedwabiu na rynki zagraniczne.

Produkcja jedwabiu była ciągle kluczową gałęzią przemysłu w Japonii w latach trzydziestych, ale przypadkowe odkrycie legendarnego prezydenta Kanebo, Sanji Muto, przyniosło przełom w działalności Kanebo:

Pewnego dnia Sanji Muto wizytując fabrykę zauważył, że kobiety tu pracujące mają piękne dłonie. Patrząc na piękno jedwabiu i piękno dłoni zrozumiał, iż musi być coś niezwykłego w jedwabiu, co uszlachetnia i wygładza skórę. Zrozumiał, jakie niezwykłe możliwości drzemią w jedwabiu.

Wkrótce po tym wydarzeniu Kanebo rozpoczęło intensywne badania. W 1936 roku, kilka lat po odkryciu przez prezydenta Kanebo Sanji Muto pielęgnacyjnych właściwości jedwabiu, Kanebo lansuje legendarny produkt, w którym po raz pierwszy na świecie zastosowano jedwab - luksusowe mydło „Savon de Soie”.
To zastosowanie jedwabiu wywołało sensację nie tylko w Japonii, ale także na świecie.

Dało to początek niezwykłej zmianie w Kanebo – narodził się dział kosmetyczny a w 1937 roku powstaje Kanebo Cosmetics.

Obecnie SENSAI Kanebo International kontynuuje dobre tradycje i ma utrwaloną pozycję „eksperta w pielęgnacji”, dzięki niezwykłej umiejętności łączenia azjatyckich aktywnych Darów Natury z ultra nowoczesnymi technologiami.
JAPOŃSKI JEDWAB KOISHIMARU
Szczególnie jeden z gatunków jedwabiu, znany tylko w Japonii i zarezerwowany jedynie dla rodziny cesarskiej, wzbudza obecnie największe zainteresowanie – Koishimaru. Kokon Koishimaru jest o połowę mniejszy od zwykłego kokonu, stąd jego nazwa „maleńki skarb”. Zawiera on niezwykle delikatną, cieniutką i piękną nitkę dającą, niezwykle wytrzymałą tkaninę o cudownym blasku i gładkości. Jedwab uzyskany z Koishimaru jest bardzo drogi. Uzyskuje się z niego tylko około 30% nici jedwabnej w porównaniu z normalnym kokonem.

Na samym początku lat 90. surowe japońskie prawodawstwo zezwalało na produkcję Koishimaru jedynie w celach naukowych.
W 1995 roku ostatecznie pozwolono na produkcję tej rzadkiej odmiany jedwabiu a zadanie to zostało powierzone Kanebo - pionierowi w dziedzinie hodowli jedwabników.